Surowa kara dla Gambii

Wszystkie kluby oraz reprezentacje Gambijskiego Związku Piłki Nożnej zostały wykluczone z rozgrywek kontynentalnych na najbliższe dwa lata.

Decyzja została podjęta na posiedzeniu Komitetu Wykonawczego Afrykańskiej Konfederacji Piłkarskiej w Kairze.

Zawieszenie jest spowodowane wystawieniem nieuprawnionych do gry zawodników w meczu eliminacyjnym Mistrzostw Afryki do lat 20. Pięcu z gambijskich graczy, którzy wystąpili w pojedynku z młodzieżową drużyną Liberii, choć nie wskazywały na to ich certyfikaty, było starszych niż zezwalają na to przepisy.

afrykanskapilka

Włodarze piłki na kontynecie wykryli oszustwo gambijskich działaczy z powodu Alegio Sowe. Trenerzy Skorpionów zgłosili go bowiem do turnieju jako 20-latka, podczas gdy w 2012 roku jego ówczesny klub GAMTEL FC zarejestrował go jako piłkarza urodzonego w 1988 roku. Dalsze śledztwo wykazało nieprawidłowości także w przypadku kilku innych zawodników.

Tym samym Gambia nie zagra oczywiście w eliminacjach do Pucharu Narodów Afryki 2015. W drugiej rundzie kwalifikacji zachodnioafrykański zespół miał zmierzyć się z Seszelami, które automatycznie awansują do kolejnej fazy.